تبلیغات
همه چیز بدونید - ایران در صورت حمله اسرائیل بازار جهانی نفت را متلاطم خواهد کرد
 
همه چیز بدونید
                                                        
درباره وبلاگ

هر روز بهتر از دیروز ، شعار نیست حقیقت است

مدیر وبلاگ : مهدی حیدری
نظرسنجی
در کدام قسمت هستید؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
************* ************* *************

با وجود این که حمله اسرائیل به تأسیسات ایران به هیچ وجه قطعی نیست، اما پیامدهای این حمله برای آمریکا کاملاً روشن است و این حمله باعث ایجاد چالش‌های جدی در مدیریت بحران برای این کشور خواهد شد.

به گزارش اشراف، اندیشکده واشنگتن در مقاله‌ای به قلم «مایکل آیزنشتات» می‌نویسد: به منظور کاهش پیامدهای حمله اسرائیل به ایران، واشنگتن باید قبل و بعد از حمله اقداماتی انجام دهد که ممکن است خلاف اقتضا و خواست آمریکا باشد.

 

.

.

.

.

.

اگرچه حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران به هیچ وجه قطعی نیست، اما پیامدهای بالقوه این حمله برای آمریکا مشخص است. چنین اقدامی باعث ایجاد چالش‌های جدی در مدیریت بحران – و شاید فرصت‌های موجود جهت پیشبرد منافع آمریکا – می‌شود.

اولین چالش پیش روی آمریکا، جلوگیری از وخامت اوضاع است 

اولین چالش، جلوگیری از وخامت اوضاع به وسیله محدود کردن آزادی عمل تهران، به حداقل رساندن خسارات ناشی از اقدامات انتقامی تهران و ممانعت از ورود حزب‌الله و دیگر عوامل نیابتی ایران به درگیری است. به علاوه، آمریکا می‌تواند با محدود کردن گزینه‌های ایران جهت تشدید بحران در خلیج فارس، جلوی افزایش مستمر بهای نفت را بگیرد. این امر به نوبه خود باعث حفظ حمایت‌های بین‌المللی از تلاش‌های آمریکا جهت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود.

آمریکا باید آماده عکس‌العمل سریع در برابر اشتباهات محاسباتی باشد 

به منظور دستیابی به این اهداف، آمریکا باید پیش از حمله و بلافاصله پس از آن، اقداماتی انجام دهد. همچنین باید آماده عکس‌العمل سریع در برابر اشتباهات محاسباتی– چه اشتباهات خودش و چه اشتباهات دوستان و دشمنان – و پیامدهای پیش‌بینی نشده‌ای باشد که می‌تواند دیپلماسی پس از حمله را پیچیده نماید.

چالش دیگر برای دولت اوباما، آماده شدن برای رویدادی است که به وضوح تلاش می‌کند از آن اجتناب نماید - بدون آن که به نظر برسد همدست اعمال اسرائیل است (به گفته ژنرال «مارتین دمپسی») ، یا تمایلی به حمایت از متحد نزدیک خود در زمان نیاز ندارد. و پس از حمله، واشنگتن باید به منظور پیشبرد منافع آمریکا و بهبود موضع این کشور از نظر شرکای منطقه‌ای، بیشترین فشار خود را برای مدیریت بحران به دولت اسرائیل وارد نماید.

آمریکا باید آماده تقویت سیستم دفاع موشکی اسرائیل باشد 

- همکاری با اسرائیل به منظور جلوگیری از وخامت اوضاع

کاهش تلفات اسرائیل بر اثر حملات انتقامی ایران، عامل اصلی در جهت جلوگیری از وخامت اوضاع پس از حمله است. در طول برخی درگیری‌های گذشته (مثلاً جنگ خلیج در سال 1991) ، اسرائیل مورد حمله رگباری از موشک و خمپاره‌ها و حملات تروریستی قرار گرفت و، حداقل در مواردی که تلفات این حملات محدود بود، هیچ اقدام انتقامی انجام نداد. بنابراین، آمریکا باید آماده باشد تا سیستم دفاع موشکی اسرائیل را با کمک سیستم‌های SM-3، سیستم‌های سامانه پدافند منطقه‌ای با ارتفاع بالا (THAAD) و سیستم‌های «پاتریوت» PAC-2، و با هدف محدود کردن تلفات موشک‌های ایران و احتمالاً خمپاره‌های دوربرد حزب‌الله، بهبود بخشد.

جلوگیری از وخامت اوضاع بر تمام ملاحظات دیگر ارجحیت دارد 

برخی مقامات دولتی ممکن است مایل باشند به منظور نشان دادن نارضایتی خود، فاصله‌ای سنجیده از اقدامات پس از حمله اسرائیل اتخاذ نمایند، اما لزوم جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع از طریق اعزام سریع سیستم‌های دفاع موشکی بر تمام ملاحظات دیگر (به جز نیاز استفاده از این سیستم‌ها به منظور دفاع از تأسیسات آمریکا در خلیج فارس) ارجحیت دارد. همچنین به منظور خنثی سازی حملات تروریستی علیه منافع آمریکا (محدود کردن مداخله آمریکا در درگیری) و اهداف اسرائیلی و یهودی (محدود کردن عملیات نظامی اسرائیل) ، لازم است واشنگتن با سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و دیگر کشورها همکاری نماید.

حمله مجدد اسرائیل به ایران باعث چالش در روابط میان آمریکا و اسرائیل می‌شود 

اگرچه احتمالاً عملیات اصلی در حمله اسرائیل بیش از یک یا دو روز به طول نخواهد انجامید، اما ممکن است ارتش اسرائیل چندین روز بعد علیه اهدافی که در حمله اول به طور کامل تخریب نشده‌اند، حمله دیگری انجام دهد. این مسئله، به خصوص اگر واشنگتن معتقد باشد که پس از حمله اول از تشدید بحران و وخامت اوضاع پیشگیری کرده است، باعث ایجاد چالش بیشتری در روابط میان آمریکا و اسرائیل خواهد شد. چنین سناریوهایی بر ضرورت رایزنی در طول بحران، و مقایسه منافع احتمالی حمله مجدد با احتمال تشدید بحران توسط این حملات تأکید می‌نماید.

توانایی واشنگتن برای تأثیرگذاری بر محاسبات تهران محدود است 

- علامت دادن به ایران

توانایی واشنگتن برای تأثیرگذاری بر محاسبات تهران محدود است، اما می‌تواند پیش از هرگونه حمله و در جهت محدود کردن آزادی عمل نظامی و ظرفیت پاسخگویی تهران، اقداماتی انجام دهد. این اقدامات شامل موارد ذیل است:

اقدامات واشنگتن جهت محدود کردن آزادی عمل و ظرفیت پاسخگویی تهران 

- بدون سر و صدا به تهران اطلاع دهد که به دنبال تحریک‌های اخیر – علی الخصوص نقشه سال گذشته مبنی بر قتل سفیر عربستان در واشنگتن و کارکنان سفارت آمریکا در آذربایجان در اوایل امسال که هر دو به تهران منسوب شدند – آمریکا به شدت به حملات ایران یا گروه‌های نیابتی آن علیه منافع این کشور پاسخ خواهد داد. اگرچه در گذشته این پیام به تهران داده شده است، اما باید مجدداً تکرار گردد.

- تشدید نظارت بر آژانس‌های اطلاعاتی ایرانی در خارج از کشور و آگاه کردن تهران از این نظارت شدیدتر. اگر حکومت ایران بداند که عاملانش تحت نظارت هستند، تمایل کمتری به استفاده از آن‌ها جهت انجام اعمال انتقام جویانه نشان خواهد داد؛ و پس از حمله اسرائیل، واشنگتن باید این رویکرد را یک گام به جلو برده و دولت‌های متحد را مجبور کند که عوامل ایران را به عنوان عناصر نامطلوب اعلام نمایند.

- حفظ حضور قدرتمند هوایی و دریایی در خلیج [فارس] به منظور محدود کردن گزینه‌های نظامی ایران پس از حمله. به علاوه، آمریکا باید دو ناو هواپیمابر خود در خلیج فارس را به دریای عمان انتقال دهد، زیرا این ناوها در دریای عمان آسیب‌پذیری کمتری در برابر حملات غیرمنتظره ایران داشته و بهتر می‌توانند کمپین «بیرون به داخل» را برای برقراری مجدد آزادی تردد در تنگه هرمز انجام دهند. اما آمریکا باید به منظور اطمینان دادن به متحدان خود و همچنین رد احتمال ادعای ایران مبنی بر اخراج نیروهای آمریکا، حضور دریایی خود در خلیج فارس را حفظ نماید.

- متقاعد کردن متحدان و شرکا – به خصوص آن‌هایی که وابسته به نفت خلیج فارس هستند – به منظور هشدار به تهران درباره ایجاد اختلال در جابجایی نفت. در انجام این کار، این کشورها باید به تهران یادآوری نمایند که دلیل اصلی شکست ایران در جنگ با عراق این بود که کارهای زیادی (شامل «جنگ نفت‌کش‌ها») انجام داد که باعث ناخشنودی جامعه بین‌المللی گردید. این کشورها به منظور کاستن میزان افزایش بهای نفت نیز باید آماده باشند که نفت را از ذخایر راهبردی خود آزاد نماید. 

واشنگتن در تلاش است تا مانع خروج ایران از NPT شود 

واشنگتن باید پس از حمله تأکید نماید که علت مستقیم این بحران، امتناع تهران از برطرف کردن سوء ظن‌های موجود درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران است. آمریکا و شرکای این کشور باید مجدداً بر تمایل خود مبنی بر کمک به ایران در جهت بهره‌مندی از فن‌آوری هسته‌ای با مقاصد صلح‌آمیز تأکید نماید، به این شرط که تهران مسائل مهم درباره این برنامه را شفاف‌سازی نموده و با ارائه تضامین کافی موافقت نماید. به علاوه، واشنگتن باید تلاش نماید تا جلوی دستیابی ایران به سلاح یا خروج این کشور از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) را بگیرد، و به تهران یادآوری نماید که جامعه بین‌المللی به تلاش‌های قبلی این کشور جهت ساخت تأسیسات مخفی غنی‌سازی پی برده است و اگر مجدداً این کار را انجام دهد با تحریم‌های شدیدتری مواجه خواهد شد و خروج از پیمان منع گسترش، با در نظر گرفتن تخطی از الزامات این پیمان، گزینه‌ای قانونی نیست.

ایران قادر است بازار جهانی نفت را به تلاطم درآورد 

- جلوگیری از مداخله حزب‌الله

ایران قادر است تا در پاسخ به حمله، به تنهایی خسارات زیادی وارد آورد. اول، برخی موشک‌های ایران ممکن است قادر به نفوذ در سیستم‌های دفاع موشکی اسرائیل باشند. دوم، ممکن است حملات تروریستی با حمایت ایران موفقیت‌آمیز باشند، اگرچه حکومت ایران اخیراً در این مورد از خود عدم صلاحیت نشان داده است. سوم، تهران می‌تواند با تهدید جابجایی نفت در خلیج فارس، با فرض این که مایل است سرزنش‌های بین‌المللی برای انجام این کار را تحمل نماید، بازار جهانی نفت را به تلاطم درآورد.

ورود حزب‌الله به جنگ، توان ایجاد خسارت توسط ایران را به شدت افزایش خواهد داد 

اما اگر ایران بتواند حزب‌الله را متقاعد کند که به این درگیری بپیوندد، توان این کشور برای ایجاد خسارت به شدت افزایش خواهد یافت. برای مثال، این سازمان می‌تواند از 50000 راکت خود جهت بمباران اسرائیل از لبنان استفاده نموده و شاید باعث ایجاد جنگ در خاور نزدیک شود. این سازمان همچنین می‌تواند علیه اهداف آمریکایی، اسرائیلی یا یهودی در خارج از کشور حملات تروریستی انجام دهد. رهبر حزب‌الله، «سید حسن نصرالله» اخیراً اظهار کرد که پاسخ این گروه به حمله اسرائیل بسته به شرایط دارد. اگرچه پس از آن (احتمالاً در پاسخ به تحریک‌های ایران) اعلام کرد که حزب‌الله به شکلی تلافی خواهد کرد، اما این گروه از جنگ سال 2006 خود با اسرائیل پشیمان بوده و به دلیل کارهایی که حامی دیگر آن، یعنی رژیم بشار اسد در سوریه به این گروه محول کرده است، در معرض فشارهای داخلی قرار دارد. بنابراین، احتمالاً این گروه از ورود به جنگی دیگر خودداری خواهد نمود.

واشنگتن در تلاش است تا حزب‌الله را از درگیری‌ها دور نگه دارد 

واشنگتن باید با مشخص ساختن این موضوع که هرگونه اقدام انتقامی در حمایت از ایران باعث افزایش حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت انجام اقدامات شدید متقابل می‌شود، حزب‌الله را از درگیری دور نگه دارد. این اعمال شامل عملیات قدرتمند نظامی اسرائیل با هدف ایجاد خسارت بلندمدت به این گروه، تحریم‌هایی که جمع‌آوری کمک و فعالیت‌های سازمانی این گروه در اروپا و دیگر نقاط دنیا را محدود می‌نماید، تلاش‌های آمریکا به منظور ممانعت از تأمین این گروه توسط ایران و حمایت‌های گسترده‌تر از نیروهای مخالف در سوریه می‌شود.

مهم‌ترین نگرانی از حمله اسرائیل، تضعیف حمایت بین‌المللی در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح است 

- حفظ حمایت بین‌المللی

یکی از بزرگ‌ترین منابع نگرانی درباره حمله اسرائیل این است که این امر ممکن است حمایت بین‌المللی در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تضعیف نماید. در چنین شرایطی، تهران می‌تواند زیرساخت‌های هسته‌ای تخریب شده خود را با موانع کمی، شامل کنترل صادرات که از سرعت برنامه موشکی و سانتریفیوژی این کشور کاسته است، بازسازی نماید.

واشنگتن به صورت علنی درباره حمله به ایران به اسرائیل هشدار داده است 

در چنین شرایطی، حمله اسرائیل نسبت به حمله آمریکا اختلال کمتری ایجاد می‌نماید. واشنگتن به صورت علنی تلاش کرده است که درباره این کار به اسرائیل هشدار دهد، بنابراین حمله آمریکا ممکن است باعث نارضایتی کشورهایی شود که در اعمال تحریم‌ها، به این دلیل که فکر می‌کردند جلوی عملیات نظامی را می‌گیرد، با آمریکا همکاری کرده‌اند. به علاوه، حمله موفقیت‌آمیز اسرائیل که برنامه هسته‌ای ایران را چند سال به عقب باز گرداند، ممکن است انگیزه جامعه بین‌المللی را به منظور جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای افزایش دهد، زیرا این مسئله ممکن است باعث ایجاد بحرانی خطرناک‌تر در آینده شود. اما حمله اسرائیل ممکن است تمایل تهران به دستیابی به سلاح هسته‌ای، و عزم جامعه بین‌المللی جهت جلوگیری از این کار را افزایش دهد. این تصمیم می‌تواند به شکل کنترل شدیدتر بر صادرات مواد حساس و ابزارهای با کاربرد دوگانه که برای برنامه هسته‌ای نقشی حیاتی دارند، اعمال شود.

جلوگیری واشنگتن از عملیات ایران در خلیج فارس، اثری بر حمایت‌های بین‌المللی علیه ایران ندارد 

در نهایت، هرگونه تهدید یا تلاش ایران برای اختلال در اقتصاد جهان پس از حمله باعث ایجاد خطر برای جمهوری اسلامی ایران می‌شود. از یک سو، اگر واشنگتن موفق شود از انتقام ایران در منطقه خلیج [فارس] جلوگیری کرده یا پیامدهای آن را کاهش دهد، این امر ممکن است اثر زیادی بر حمایت بین‌المللی از کنترل صادرات و تحریم‌ها علیه ایران به منظور جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای، نداشته باشد. برعکس، اگر تهران موفق شود این منطقه را بی‌ثبات نماید، این امر باعث نارضایتی حامیان این کشور شده و عزم این کشورها (شامل روسیه و چین) را برای تلاش در جهت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، و اطمینان از این که حمله اسرائیل اثر زیادی بر توانایی حکومت در بازسازی برنامه خود دارد، تقویت می‌نماید.

- نتیجه‌گیری

از آنجایی که حمله نظامی اسرائیل به ایران، حرکتی پرخطر با احتمال تشدید وخامت اوضاع است، حل دیپلماتیک بن‌بست هسته‌ای ایران ارجح‌تر می‌باشد. اگرچه واشنگتن مدام درباره این عملیات به اسرائیل هشدار می‌دهد، اما پیشنهاد می‌شود که آمریکا خود را برای اقداماتی در جهت کاهش پیامدهای نامساعد حمله، جلوگیری از تشدید بحران و ایجاد تأخیر در تلاش‌های ایران به منظور بازسازی برنامه هسته‌ای این کشور آماده نماید.

نوع مطلب : آیا میدانید؟، ایران، مطالب جالب و خواندنی، سیاسی، عمومی، 
برچسب ها : ایران، اسرائیل، بازار نفت، جمله اسرائیل به ایران، جنگ،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.