تبلیغات
همه چیز بدونید - ابهامات حمله نظامی آمریکا و اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران .
 
همه چیز بدونید
                                                        
درباره وبلاگ

هر روز بهتر از دیروز ، شعار نیست حقیقت است

مدیر وبلاگ : مهدی حیدری
نظرسنجی
در کدام قسمت هستید؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
************* ************* *************

یک اندیشکده آمریکایی در مقاله‌ای آورده است که حمله‌ هوایی یک روزه علیه تأسیسات بزرگ هسته‌ای در تاریخچه جنگ‌های هوایی مدرن غیرمعمول است. ابهامات نظامی در مورد حمله اسرائیل یا آمریکا به تأسیسات هسته‌ای ایران وجود دارد، چه این حمله سریع اتفاق بیفتد یا ظرف چند روز تا چند هفته صورت بگیرد.

 اندیشکده «بروکینگز» در مقاله‌ای به قلم «مایکل اوهانلون» می‌نویسد: حمله نظامی علیه تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز و قم، همراه با دیگر اهداف احتمالی مربوط به زیرساخت‌های هسته‌ای ایران می‌تواند حداقل ظرف یک روز یا یک یورش صورت بگیرد- یا می‌تواند چند روز یا حتی چند هفته به طول انجامد. در حالت دوم قطعا می‌توان احتمال مشارکت آمریکا را در نظر گرفت، و احتمالا استفاده از پایگاه‌های هوایی یک یا دوکشور در حاشیه خلیج فارس نیز لازم خواهد بود، با توجه به علاقه آمریکا به استفاده از هواپیماهای جاسوسی که در حال حاضر از ناوهای هواپیمابر پرواز نمی‌کنند ( هرچند برای مثال هواپیماهای بمب‌افکن «ب2» می‌توانستند از « دیگو گارسیا» پرواز کنند).

■ تأثیر و خطرات احتمالی حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران■  

پس تأثیر یا خطرات احتمالی چنین رویکردی چه خواهد بود؟ استدلال من این است که یک وضعیت غیرقابل‌پیش‌بینی جدی در مورد تأثیرگذاری حملات هوایی اسرائیل وجود دارد- و همینطور در مورد اینکه چه تعداد از زیرساخت‌های هسته‌ای ایران را نابود خواهد کرد، و چقدر بازسازی آن‌ها برای ایران زمانبر خواهد بود (حتی با درنظر نگرفتن این مسئله که ایران تا چه حد این اقدام را تلافی خواهد کرد).

اول اینکه، خوب است یک سری اطلاعات اصلی را در مورد حملات هوایی پیشین و تاحدی قابل مقایسه، و همینطور طبیعت و محل استقرار تأسیسات هسته‌ای ایران را مرور کنیم.  در عملیات «روباه صحرا»، در سال 1988، آمریکا و انگلیس از 650 یورش استفاده کردند و 415 موشک کروز علیه 97 هدف (11 تأسیسات سلاح‌های کشتار جمعی، 19 مرکز فرماندهی و کنترل، 8 پادگان گارد ریاست جمهوری، 6 پایگاه هوایی، 19 مقر کلیدی حکومت نظیر پادگان گارد ویژه ریاست جمهوری) شلیک کردند. آن‌ها به طرز معقولی مؤثر بودند. البته ما عراق را تا آن زمان نزدیک به یک دهه تحت نظر داشتیم، از زمین و هوا، و صدام حسین پیش‌از آن اشتیاق هسته‌ای خود را رها کرده‌بود، اکنون می‌دانیم.

■ پیش‌بینی مدت زمان حملات اغلب اشتباه از آب درمی‌آید■  

یا حملات کوزوو را در بهار 1999 در نظر بگیریم. در اولین ماه حملات، حملات روزانه به طور متوسط 5 حمله علیه پدافندهای هوایی، 2.5 حمله علیه خطوط ارتباطی، 4 حمله علیه مراکز فرماندهی و کنترل بود ( در ادامه حملات، این آمار بین 2و5 و تقریبا 7 بود). یورش‌های روزانه به طور میانگین 250 تا در هفته اول، و نزدیک به 500 حمله در آوریل بود. این حملات اهدافی کاملا متفاوت داشت، اما دشواری رسیدن به اهداف بزرگ را با تعداد محدود حملات هوایی نشان داد. پیش‌بینی‌‌های اولیه، در واشنگتن و شهرهای دیگر، در مورد تسلیم زودهنگام میلوسویچ کاملا اشتباه از آب درآمد.  

تمام این‌ها نشان می‌دهد که حمله‌هوایی یک روزه علیه تأسیسات بزرگ هسته‌ای در تاریخچه جنگ‌های هوایی مدرن غیرمعمول است. مطمئنا، آمریکا گاهی بیشتر از آنچه لازم است هزینه می‌کند زیرا، خیلی ساده، می تواند.  اما حملات معمولا چندروز به طول می‌انجامد و شامل چندصد یورش می شود.

معمولا، حملاتی که انتظار می‌رفت روزهای کمی به طول بینجامد، هفته‌ها طول کشید. ضمنا، تأسیسات هسته‌ای اساسا بزرگ هستند، یعنی مهماتی به اندازه یک یا دو هواپیما، بسیار از آنچه لازم است کمتر‌ خواهد بود.

■ دقیق تر شدن حملات، دشواری حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران ■

پیشرفت‌های اخیر در زمینه فناوری اصابت دقیق و راهنمای جی‌پی‌اس کاملا این امر را ممکن می سازد که ما بتوانیم تعداد زیادی از مهمات را در یک حفره بیندازیم، آن را عمیق و عمیق‌تر کنیم حتی در شرایط بد آب‌و هوایی و حتی اگر غبار، خاک و امثال آن ردیابی لیزری را با مشکل روبه‌رو کند. به علاوه، احتمالا ما این راهبرد را با دقت بالایی امتحان کرده‌ایم و احتمالا اسرائیل نیز می‌تواند آن را به کار ببرد. حتی در حمله تک یورشی، هواپیماهایی که موفق به رسیدن به هدف شوند شاید بتوانند این مأموریت را پیاده کنند.  

اما پدافندهای هوایی برای هواپیماهای غیرجاسوسی و شاید برای هواپیماهای جاسوسی می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا سایت حمله به راحتی قابل پیش‌بینی است. در حمله‌های بزرگ‌تر، این چالش می‌تواند هزینه‌های بیشتری برای امکان‌پذیری حمله علیه رادارها، مراکز فرماندهی و پرتابگرهای سطح-به-هوا به همراه داشته باشد، که با حمله تک یورشی سازگار نیست. نمونه‌های مشابه نشان می‌دهد که بمب‌های بسیار زیادی برای مواجه شدن با سیستم‌های دفاع هوایی لازم است، به خصوص که تأسیسات هسته‌ای ایران نزدیک به مرزهای این کشور نیستند.

■ بعد از حمله سایت‌های هسته‌ای باید بررسی شوند ■

به علاوه، برآورد آسیب بمب‌باران چالش‌انگیز خواهد بود. ممکن است بتوانیم با در زمین حفره ایجاد کنیم، اما نمی‌توانیم بلافاصله بفهمیم که موفق بوده ایم. بررسی کاملی از سایت بعد از حملات اولیه لازم خواهد بود تا تأیید شود که فعالیتی در آن سایت ها ادامه پیدا کرده‌است یا خیر، یعنی ممکن است احتیاج به حملات متعاقب فوری نباشد که به خصوص در مورد سایت دوم غنی‌سازی اورانیوم در قم صدق می‌کند. بازهم، این یک ضعف برای گزینه تک‌ یورشی خواهد بود.  

■ نیاز به هشیاری در مورد خطرات حمله به ایران ■

با تمام این‌ها، باید همچنان حتی نسبت به خطرات یک حمله طولانی هشیار بمانیم-   فراتر از خطرات مشهور تلافی ایران، حتی اتفاق نظر ایرانی ها در مورد خواسته هسته‌ای شدن بعد از حمله، و احتمال تضعیف تحریم‌های بین‌المللی بعد از حملات. ممکن است سایت سوم غنی‌سازی وجود داشته باشد که ما نتوانیم به آن حمله کنیم چون خیلی ساده نمی‌دانیم الان وجود دارد. ایران ممکن است گروهی از شهروندان را برای "بازدید" از سایت اولین حمله بیاورد، که موج‌های متعاقب را با  چنین سپر انسانی مشکل می‌کند. (این اقدام ریسک به همراه خواهد داشت، اما بسیار کم خطرتر از زمانی است که حکومت از سربازان جوان خود در جنگ ایران و عراق استفاده کرد.)  پدافندهای هوایی  نیز می‌توانند تعمیر یا جایگزین شوند، این در حالی است که طی هر حمله که شامل صدها یورش می‌شود، بسیار احتمال دارد که یک یا دو هواپیما به دلیل عملیات دفاعی ایران یا یک خرابی ساده، از بین بروند.

■ ابهام بزرگ‌تری در مورد حمله اسرائیل یا آمریکا وجود دارد ■

ما دائما شبه‌علمی درمورد احتمال وقفه‌ای یک یا دوساله در برنامه هسته‌ای ایران بعد از حمله، حرف می‌زنیم. من معتقدم که این بازه بیشتر بین 6 ماه تا 3 یا 4 سال است، با این فرض که بسیار سخت خواهد بود خسارات وارد شده به قم را برآورد کرد، همانطور که درمورد دیگر ابهامات در مورد احتمال وجود داشتن دیگر سایت‌های غنی‌سازی دشوار است. این‌ها تماما به این معنا است که یک ابهام بزرگ‌تری در مورد حمله اسرائیل یا آمریکا به تأسیسات هسته‌ای ایران وجود دارد، چه این حمله سریع اتفاق بیفتد یا ظرف چند روز تا چند هفته صورت بگیرد.

نوع مطلب : عمومی، مطالب جالب و خواندنی، آیا میدانید؟، ایران، سیاسی، 
برچسب ها : حمله، جنگ، جنگ آمریکا با ایران، حمله آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران، انرژی هسته ای،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.