تبلیغات
همه چیز بدونید - اسرائیل شاید اواخر 2012 یا اوایل 2013 به ایران حمله کند .
 
همه چیز بدونید
                                                        
درباره وبلاگ

هر روز بهتر از دیروز ، شعار نیست حقیقت است

مدیر وبلاگ : مهدی حیدری
نظرسنجی
در کدام قسمت هستید؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
************* ************* *************

یک نشریه آمریکایی نوشت:همه آرام باشید! اسرائیل قرار نیست ایران را بمباران کند. خوب، حداقل نه در سال 2012 میلادی

 مجله سیاست خارجی در گزارشی به قلم «آرون دیوید میلر» می‌نویسد: اگر اسرائیل از کمک نظامی آمریکا مطمئن نباشد، در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده دست به عمل خواهند زد. هیچکس در حال حاضر خواهان جنگ نیست.

■ اگر اسرائیل از کمک نظامی آمریکا مطمئن نباشد، در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده دست به عمل خواهند زد ■ 

از جنگ با ایران، بی ثباتی منطقه‌ای، تروریسم بیشتر، افزایش قیمت نفت و یا غوطه وری بازارها نگران هستید؟ نگران نباشید - حداقل هنوز نه. شاید 2013. اگر اسرائیل مطمئن نباشد که آمریکا برای استفاده از قدرتش آماده است، پس «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و «ایهود باراک» وزیر دفاع، در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده دست به عمل خواهند زد. 

■ هیچکس در حال حاضر خواهان جنگ نیست ■ 

اما در حال حاضر، هیچ جنگی و قطعا هیچ برخوردی بر سر مسئله هسته‌ای نخواهد بود؛ و دلیل آن بسیار قانع کننده است: ایرانی‌ها، اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها می‌خواهند هیچکدام در حال حاضر جنگ نمی‌خواهند - و دلیل آن موارد زیر است:

■ قدرت نظامی ایران خطری برای منطقه تلقی می‌شود ■ 

1. لازم نیست

هیچ کس نباید خطر ناشی از ایران هسته‌ای را بی اهمیت قلمداد کند یا نگرانی‌های اسرائیل در مورد چنین امکانی را دست کم بگیرد. حتی اگر خدا ضمانت دهد که ایران علیه اسرائیل از اتم استفاده نمی‌کند، بمب در ایران به آرمان‌های منطقه‌ای تهران جسارت می‌بخشد، بازدارندگی آمریکا را تضعیف می‌کند، باعث مسابقه تسلیحاتی در منطقه می‌شود، و به ایران یک سنگر اضافی می‌دهد که در امنیت باشد. 

■ تنها اسرائیل باور دارد که حمله به ایران ضروری است ■ 

در عین حال، عده‌ای هم حمله فوری را باور می‌کنند. در واقع، بگذارید موضوعی را روشن کنیم: ایران سلاح هسته‌ای ندارد. تا آنجا که ما می‌دانیم، هنوز - سلاحی تست نشده، ماده شکافت پذیر به اندازه کافی برای یک برنامه پایدار تولید نشده، و یا به تسلیحات کلاهک هسته‌ای تسلط پیدا نکرده است. در حال حاضر، در ماه اوت 2012، تنها اسرائیل بر این باور است که حمله به ایران ضروری است و حتی همین هم تا حدودی گمراه کننده است، چرا که هیچ اجماعی درون اسرائیل، نخبگان سیاسی، و یا سازمان‌های امنیتی در مورد نیاز به حمله وجود ندارد. با توجه به نظرسنجی اخیر، 60 درصد از اسرائیلی‌ها مخالف حمله اسرائیل بودند. 

■ همه می‌دانند حمله به قوای نوپای هسته‌ای ایران یک جنگ انتخابی خواهد بود ■ 

با این حال، نخست وزیر «بنیامین نتانیاهو» ، این ایده را ضروری می‌داند. هر کس دیگری در جهان (هر چند در واقع، عربستان سعودی ممکن است بخواهد کسی ضربت سختی به تهران بزند به طوری که مدت‌ها به آنها کاری نداشته باشند)، و از جمله ایالات متحده نزدیک‌ترین متحد اسرائیل، می‌داند حمله به قوای نوپای هسته‌ای ایران یک جنگ انتخابی خواهد بود - و متحد شدن در این جنگ به طرز مهیبی پر خطر خواهد بود. 

■ نسبت خطر به بازده در این جنگ بسیار زیاد است ■ 

به نسبت خطر - به - بازده نگاه کنید. این حمله ممکن است به خوبی پیش نرود، که در آن صورت هواپیما و خلبانان از دست خواهند رفت و یا به گروگان گرفته می‌شوند. حتی اگر همه چیز طبق نقشه پیش رود، قیمت نفت ممکن است افزایش پیدا کند، بازار و اقتصاد شکننده ممکن است بر هم ریزد، ترور به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت، و موشک‌های ایران احتمالا می‌توانند به اسرائیل حمله کنند. حملات علیه آمریکایی‌ها در افغانستان تقریبا شدت خواهد یافت و سهام اسرائیل در خارج از کشور، شاید حتی در آمریکا، با شتاب سرنگون می‌شود. 

■ بازده این جنگ بسیار ناچیز است ■ 

و برای چه؟ شاید برنامه هسته‌ای ایران چند سال تاخیر پیدا کند؟ و چه کسی میزان تخریب انجام شده را اندازه می‌گیرد؟ یا برمی‌گردد و به ایرانی‌ها می‌گوید دلیل مشروعی برای ازدیاد برنامه هسته‌ای خود ندارند؟ چه اتفاقی برای تحریم‌ها می‌افتد، که بدون آنها هم احتمالا در حال حاضر ایران سلاح هسته‌ای دارد؟

■ اسرائیل برای به راه اندازی چنین جنگی با عواقب بین المللی دلیل کافی ندارد ■ 

توجه به خطر اینکه در عرض سه تا شش ماه، ایران وارد چنان منطقه مبهم ایمنی شود که سایت‌هایش آنقدر مفصل، سخت، و پراکنده شوند که فراتر از ظرفیت اسرائیل برای حمله موثر باشند، برای اسرائیل پایه و اساس و کافی و معتبری فراهم نمی‌آورد تا یک بحران بین المللی با عواقب مالی، امنیتی، و اقتصادی در جهان به راه اندازد. صحت این امر زمانی بیشتر محرز می‌شود که در نظر بگیرید بازده این جنگ - به طور موقت فلج کردن برنامه هسته‌ای ایران که حتی تضمینی برای آن وجود ندارد - چنین ابتدایی است.

■ اسرائیل می‌خواهد به حفظ وضع موجود بپردازند و قصد انجام کار دیگری ندارد ■ 

2. اسرائیل واقعا نمی‌خواهد این کار را انجام دهد

و اسرائیلی‌ها خودشان می‌دانند. واقعیت این است که آنها به هیچ وجه قصد انجام هیچ کاری را در حال حاضر ندارند؛ در حال حاضر، به مراتب کمتر مخاطره آمیز است که به حفظ وضع موجود بپردازند. تحریم‌ها سخت هستند و ممکن است سخت تر شوند، جنگ سایبری و پنهان اثراتی داشته‌اند، و وضعیت حل شده در سوریه - که در آن ایران یک متحد بی باک آماده نبرد برای رئیس جمهور بشار اسد باقی مانده است - تهران را حتی بیشتر جدا کرده است. در همین حال، اسرائیلی‌ها می‌توانند جهان را متمرکز دستور کار خود و چشم انتظار و نگران حمله نظامی نگاه دارند تا شاید مایل باشند برای ضربه زدن به ایرانیان کارهای بیشتری انجام دهند. این به دور از ایده آل است، اما برای استراتژی که نیازی به شلیک موشک و یا حتی یک گلوله ندارد چندان هم بد نیست. 

■ ظرفیت اسرائیل برای تحمیل یک ضربه فلج کننده به برنامه هسته‌ای ایران محدود است ■ 

اشتباه نکنید: اسرائیلی‌ها آماده حمله به ایران هستند. وزیر دفاع اسرائیل «ایهود باراک» برنامه‌ای دارد و بر این باور است که می‌تواند موفق شود. اما او می‌داند ظرفیت اسرائیل برای تحمیل یک ضربه فلج کننده به برنامه هسته‌ای ایران محدود است. این واقعا شبیه به چمن زنی است - حرکتی که حداکثر چند سال به اسرائیل وقت می‌دهد. حمله یک جانبه، نه تنها به تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای مشروعیت می‌بخشد، بلکه به آن سرعت می‌دهد. دقیقا همین اتفاق زمانی رخ داد که اسرائیل به راکتور پلوتونیوم «صدام حسین» در سال 1981 حمله کرد؛ و اسرائیلی‌ها هم این را می‌دانند. 

■ اسرائیلی‌ها می‌خواهند آمریکا را متقاعد کنند نیروی کامل قدرت نظامی خود را به میدان آورد ■ 

3. بگذارید امریکا این کار را انجام دهد

آنچه اسرائیلی‌ها واقعا می‌خواهند این است که آمریکا را متقاعد کنند نیروی کامل قدرت نظامی خود را برای حل این مشکل به میدان آورد. واشنگتن می‌تواند آسیب گسترده‌ای به ظرفیت نظامی متعارف و غیر متعارف ایران وارد آورد. با این حال در نهایت، احتمالا حمله ایالات متحده نیز برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران به طور دائم شکست خواهد خورد – و فقط یک تاخیر قابل توجه ایجاد خواهد کرد. 

■ اسرائیلی‌ها، از رهبری این جنگ توسط آمریکا سود می‌برند ■ 

اما برای اسرائیلی‌ها، مزایای استفاده از اجازه دادن به واشنگتن برای به دست گرفتن رهبری قابل توجه است. آنها از بحران در روابط خود با آمریکا و همچنین سرزنش‌های بین المللی که می‌تواند منجر به حمله یک جانبه شود اجتناب می‌کنند. بدین ترتیب آسیب به تاسیسات هسته‌ای ایران نیز بسیار بیشتر خواهد شد. 

■ ایران خواهان جنگ با آمریکا نیست ■ 

و در حالی که ایران می‌تواند از پس حمله اسرائیل برآید، و شاید حتی از آن سود ببرد، خواهان جنگ با آمریکا - که شامل یک رشته عملیات جنگی پایدار هوایی و موشکی است که برای هفته‌ها طول می‌کشد - نیست. اثر «تجمع در اطراف پرچم» ممکن است با شدت حمله آمریکا کم شود، و کسی چه می‌داند، حتی ممکن است در مورد حکمت پافشاری در پروژه هسته‌ای سوالاتی مطرح شود. اسرائیلی‌ها احتمالا حتی آرزوی تغییر حکومت در تهران را دارند. 

■ «نتانیاهو» نمی‌خواهد رئیس جمهور آمریکا را در زمان انتخابات عصبانی کند ■ 

همه این‌ها دلایلی برای کشاندن پای آمریکا به معرکه هستند – و همچنین دلایلی برای تعجب زده و بیگانه نکردن دولت اوباما قبل از انتخابات ماه نوامبر. آخرین چیزی که «نتانیاهو» می‌خواهد یک رئیس جمهور دوباره انتخاب شده و عصبانی آمریکایی است. مطمئنا، «نتانیاهو» اصلا نمی‌خواهد ببیند «باراک اوباما» دوباره انتخاب می‌شود. اما یک راه برای تضمین این عدم انتخاب مجدد این است که قبل از انتخابات حمله کند. با توجه به ماهیت پاسخ ایران، احتمالا هیچ راهی وجود ندارد که آمریکا بتواند خود را کنار بکشد؛ و در صورتی که ایالات متحده از لحاظ نظامی درگیر شود، اثر مثبت تجمع گرد رئیس جمهور وجود خواهد داشت. «میت رامنی» می‌تواند کنار بایستد و تشویق کند. 

■ مشکل اسرائیل با تحریم‌ها حل نمی‌شود ■ 

با این حال، اسرائیلی‌ها واقعا مشکل دارند. تحریم‌ها هیچ کاری انجام نمی‌دهد، آنها ایران را از دستیابی به سلاح بازنمی‌دارند، و مذاکرات هم کارگشا نیستند. در همین حال، ایران اگر تصمیمش را گرفته باشد حداقل در حال توسعه ظرفیت تسلیحاتی خود است؛ و اگر «اسد» سقوط کند، ممکن است تنها به ترس تهران از محاصره سنی‌ها اضافه شود و به حرکت خود برای کسب سلاح نهایی سرعت بخشد. 

■ این جنگ احتمالا پایان امسال یا اوایل سال آینده خواهد بود ■ 

هیچ کدام از این‌ها به معنی این نیست که جنگ اتفاق نخواهد افتاد. اگر می‌خواهید روی جنگ با ایران شرط بندی کنید، احتمالا پایان امسال یا اوایل سال آینده خواهد بود. «نتانیاهو» احتمالا کمی کنار خواهد آمد: برای جلب رضایت اوباما تا پس از نوامبر حمله خود را با تاخیر خواهد انداخت و به آمریکایی‌ها آخرین فرصت را خواهد داد او را متقاعد کنند که خودشان این حمله را انجام دهند. اما نخست وزیر ممکن است مدتی طولانی منتظر بماند. اوباما نمی‌خواهد این کار را انجام دهد. 

■ اسرائیل هرگز نمی‌خواهد ایران به تسلیحات دست یابد ■ 

در نهایت، اسرائیل عمل خواهد کرد. هیچ نخست وزیر اسرائیل، قطعا نه این یکی، بدون اینکه هر کاری که در توان دارد برای متوقف کردن آن انجام دهد هرگز اجازه نخواهد داد که ایرانیان به تسلیحات دست یابند ، حتی اگر فقط حمله باعث تاخیر برنامه شود و در روند کار اسرائیل متحمل درد و رنج بسیار شود. صدای انفجار احتمالا خواهد آمد - اما نه همین حالا. 

نوع مطلب : عمومی، مطالب جالب و خواندنی، آیا میدانید؟، ایران، سیاسی، 
برچسب ها : جنگ، جنگ ایراان با اسرائیل، حمله اسرائیل به ایران، کمک آمریکا به اسرائیل برای جنگ با ایران، جنگ 2012 یا 2013،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 شهریور 1391 02:09 بعد از ظهر
سلام

بازم به وبت اومدم تا دعوتت کنم به :
" روزگار ما: حکایت دغدغه های یک مدیر "...
... واسه خوندنِ یه دغدغه یِ بروز دیگه :
" تراژدی بی پایانِ دوستی های خاله خرسه ! "

باعث خوشحالیمه...
... دونستنِ نظرِت در مورد مطلب؛
... شرکت توی نظرسنجی؛
... و خوندن 6 بند یادآوری ای که زیر قسمت " درباره وبلاگ "... زیر عنوان " قابل توجه مخاطبان "روزگار ما" " آوردم ...

منتظر حضور گرمت هستم ...

شبِ زندگیت... پُر ستاره .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.